НАША ПОТОЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ,
ПРОЄКТИ ДЛЯ ПОЯВИ МУЗЕЮ
І КОМУНІКАЦІЯ ЦІННОСТІ МИСТЕЦТВА
Ukrainian Emergency Art Fund — Український Мистецький Фонд Екстренної допомоги. Війна, яку російська федерація веде проти України з 2014 року, щодня руйнує життя мирного населення. У тому числі незалежних митців та працівників культури, які мають право жити, бути в безпеці та продовжувати свою роботу. Адже музи не мовчать: вловлюючи з повітря розпач, біль, радість і надію, митці записують те, що варто назавжди зберегти.
Щоб їм допомогти, ГО МСМ разом з незалежним медіа «Заборона», галереєю «The Naked Room» та культурною інституцією «Мистецький Арсенал» заснували Ukrainian Emergency Art Fund. Фонд акумулює ресурси благодійників та інформацію про доступні програми та інші можливості українських та іноземних інституцій для підтримки українських незалежних митців, кураторів, артменеджерів, дослідників та недержавних культурних ініціатив.
Керівник — Ілля Заболотний.
Найбільша інституційна підтримка:
ГО МСМ разом з Архітектурним офісом FORMA розробили проєкт тимчасового житла-студій для митців Emergency Art Shelter.
Амуніція солдатів — знаряддя захисту, землянка — укриття. Амуніція митців — це простір для їх творчості, зброя — це їхня робота. Тисячі митців з різних куточків України змушені були покинути свої студії та домівки під загрозою втрати життя. Вони досі носять свою зброю, але нонсенс боротися у війні проти окупантів не маючи безпечного місця для перебування і роботи. Це так само безглуздо як відправляти бійця в бій без бронежилета. Наша мета — захистити митців за стінами укріплень і повернути їм їх зброю. Наша мета — об’єднати їх у безпечні прихистки та забезпечити необхідні умови для роботи. Більше інфо у презентації проєкту — Emergency Art Shelter.
У архів збираються мистецькі роботи, присвячені війні Росії проти України, яка почалася у 2014 році і продовжилася повномасштабним вторгненням у 2022 році.
Окрему добірку складає “Мистецтво воєнного стану” — твори, які самі митці майже щодня від 24 лютого 2022 розміщують на своїх сторінках у соціальних мережах — фактично це їх мистецькі щоденники війни. Їх читає суспільство і відтак має можливість зустрітися із втіленням своїх власних переживань. Часова рамка цієї добірки — дія “воєнного стану” в Україні.
Архів створюється кураторами ГО МСМ — Ольгою Балашовою, Галиною Глебою і Тетяною Лисун, у співпраці із нашими колегами і партнерськими інституціями — в роботі над похідними від архіву проєктами.
Як професійна інституція, ГО МСМ розуміє важливість своєчасності створення мистецької колекції, присвяченої опору України війні Росії з 2014 року (і повномасштабному вторгненню Росії у 2022 році). Колекція цих творів має стати невід’ємною частиною майбутнього Музею сучасного мистецтва України.
Проекти на основі архіву та робіт митців з нашого архіву:
Правові дослідження української мистецької екосистеми: комплексний аналіз, розробка законодавства та рекомендацій щодо політики. Мета проєкту — створити всеосяжну, чутливу до актуальних потреб законодавчу базу, спрямовану на розвиток системи мистецтва в Україні, забезпечити чіткі правила обігу, придбання, аутентифікації та транскордонного переміщення артоб’єктів — шляхом поглибленого дослідження, аналізу найкращих практик ЄС/світу та через залучення зацікавлених сторін. Проєкт підтриманий грантом Швейцарської Конфедерації в особі Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії. Ключовий бенефіціар проєкту — Міністерство культури та інформаційної політики України.
Керівник проєкту — Гнат Забродський.
Після перемоги України
Впровадження методології використання мистецтва як візуальних джерел у освітньому процесі.
Куратор проєкту і методолог — Ілля Левченко, історик мистецтва, методист Малої Академії Наук України.
Після перемоги України
Бібліотека Музею сучасного мистецтва — це майбутня дослідницька інституція, зосереджена на сучасному мистецтві.
Сьогодні, працюючи над її запуском, ми маємо на меті акумулювати світові знання, підтримувати наукові розвідки, стимулювати діалог про сучасні мистецькі практики та створити платформу для міжнародних відносин. Як аналітичний центр майбутнього Музею сучасного мистецтва, бібліотека фокусуватиметься на розвідках українського мистецтва в широкому контексті транснаціональних та глобальних історій мистецтва. У середньостроковій перспективі, бібліотека МСМ націлена на створення спільноти — кола дослідниць та дослідників, які матимуть доступ до книжок, періодичних видань, архівів, спеціалізованих колекцій, братимуть участь у виставкових проєктах, лекціях, читацьких групах і дискусіях, розвиваючи свою наукову діяльність з увагою до нагальних мистецьких практик та невисвітлених процесів українського художнього середовища.
Бібліотека МСМ створюється як мережа дослідницьких просторів у співпраці із державними та приватними культурними інституціями. Щоб запустити початковий етап проєкту і відкрити першу добірку для читання у партнера — в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого, ми впорядкували перелік з 150 книжок по теорії та історії сучасного мистецтва: антології з наріжних тем сучасності, збірки принципових статтей і грунтовні розвідки з тем, що впливають на наше розуміння й аналіз сучасного мистецтва.
На окремій сторінці ми розмістили актуальну “двадцятку” книжок для придбання у Бібліотеку МСМ з детальною інформацією.
Ділимося покликанням на повний каталог кураторської добірки, де надалі відмічатимемо актуальні статуси, тож можна буде бачити процес формування фондів бібліотеки.
Також підтримати Бібліотеку МСМ можна і будь-яким внеском через банківський платіж за реквізитами ГО МСМ:
Громадська організація
«Музей сучасного мистецтва»
ЄДРПОУ 39640214
IBAN: UA543052990000026005026713056
(цільовий рахунок для Бібліотеки МСМ)
АТ КБ “ПРИВАТБАНК”
МФО 305299
Призначення платежу: “Благодійний внесок для Бібліотеки МСМ”. Здійснюючи внесок, ви погоджуєтесь із умовами Публічної оферти меценатської підтримки Бібліотеки МСМ.
Всіх меценатів ми просимо заповнити анкету аби мати можливість вписати їх в історію Бібліотеки МСМ.
Організатор проєкту: ГО «Музей сучасного мистецтва»
Команда проєкту:
Поліна Байцим, Борис Філоненко — куратори бібліотеки
ГО МСМ — Ольга Балашова, Юлія Гнат, Єва Гуляк, Гнат Забродський
VMC — Валентина Клименко, Марія Халізєва — комунікації
ФОРМА — Ірина Мірошникова, Олексій Петров — архітектурні рішення
Вероніка Селега — партнерка проєкту.
Інституційні партнери: Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого.
Після перемоги України
База даних — агрегатор державних і приватних колекцій сучасного мистецтва України.
ГО МСМ з 2020 року почала роботу над проектом UA View в рамках програми Українського інституту Ukraine Everywhere. Ми створюємо інтерактивну карту української культури, що не обмежується кордонами країни. Проєкт оприявнить мистецький слід, який залишили українські художники на світовій мапі. Через архівні фото, відео, зображення художніх творів він розкаже історії, що пов’язані із конкретними локаціями. Користувач почне свій шлях з місця, де перебуває у реальному часі, і рухатиметься траєкторіями українських митців по всьому світу. UA View допоможе дізнатися, у яких місцях бував Олександр Архипенко в Парижі, чому навчав у власній Школі мистецтв у Берліні і який слід залишив у Чикаго. Натискаєш на мітки – і дізнаєшся, що про ці місця, міста та регіони розповідають мистецькі твори відомих українців. Далі «ниточка» розповіді розкручується і відкриває українське мистецтво, Україну, її культурні феномени.
Організатор проєкту: ГО «Музей сучасного мистецтва»
Команда проєкту: Лідія Аполлонова, Ольга Балашова, Юлія Гнат, Валентина Клименко, Ілля Заболотний.
© ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ
«МУЗЕЙ СУЧАСНОГО МИСТЕЦТВА»,
2020—2022